See bemmi on Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "et",
"2": "bemm"
},
"expansion": "Estonian bemm",
"name": "cog"
}
],
"etymology_text": "From the brand name BMW by clipping. Compare synonymous Estonian bemm.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "bemmi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "bemmit",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "bemmi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "bemmit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "bemmin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "bemmit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "bemmin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "bemmien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "bemmiä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "bemmejä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "bemmissä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "bemmeissä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "bemmistä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "bemmeistä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "bemmiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "bemmeihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "bemmillä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "bemmeillä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "bemmiltä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "bemmeiltä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "bemmille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "bemmeille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "bemminä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "bemmeinä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "bemmiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "bemmeiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "bemmittä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "bemmeittä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "bemmein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "bemmini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "bemmini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "bemmini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "bemmini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "bemmini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "bemmini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "bemmini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "bemmieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "bemmiäni",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "bemmejäni",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "bemmissäni",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "bemmeissäni",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "bemmistäni",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "bemmeistäni",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "bemmiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "bemmeihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "bemmilläni",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "bemmeilläni",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "bemmiltäni",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "bemmeiltäni",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "bemmilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "bemmeilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "bemminäni",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "bemmeinäni",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "bemmikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "bemmeikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "bemmittäni",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "bemmeittäni",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "bemmeineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "bemmisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "bemmisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "bemmisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "bemmisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "bemmisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "bemmisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "bemmisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "bemmiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "bemmiäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "bemmejäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "bemmissäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "bemmeissäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "bemmistäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "bemmeistäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "bemmiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "bemmeihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "bemmilläsi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "bemmeilläsi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "bemmiltäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "bemmeiltäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "bemmillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "bemmeillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "bemminäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "bemmeinäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "bemmiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "bemmeiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "bemmittäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "bemmeittäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "bemmeinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "bemmimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "bemmimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "bemmimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "bemmimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "bemmimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "bemmimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "bemmimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "bemmiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "bemmiämme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "bemmejämme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "bemmissämme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "bemmeissämme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "bemmistämme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "bemmeistämme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "bemmiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "bemmeihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "bemmillämme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "bemmeillämme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "bemmiltämme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "bemmeiltämme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "bemmillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "bemmeillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "bemminämme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "bemmeinämme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "bemmiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "bemmeiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "bemmittämme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "bemmeittämme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "bemmeinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "bemminne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "bemminne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "bemminne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "bemminne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "bemminne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "bemminne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "bemminne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "bemmienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "bemmiänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "bemmejänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "bemmissänne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "bemmeissänne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "bemmistänne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "bemmeistänne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "bemmiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "bemmeihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "bemmillänne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "bemmeillänne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "bemmiltänne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "bemmeiltänne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "bemmillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "bemmeillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "bemminänne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "bemmeinänne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "bemmiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "bemmeiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "bemmittänne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "bemmeittänne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "bemmeinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "bemminsä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "bemminsä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "bemminsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "bemminsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "bemminsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "bemminsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "bemminsä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "bemmiensä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "bemmiään",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "bemmiänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "bemmejään",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "bemmejänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "bemmissään",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "bemmissänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "bemmeissään",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "bemmeissänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "bemmistään",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "bemmistänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "bemmeistään",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "bemmeistänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "bemmiinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "bemmeihinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "bemmillään",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "bemmillänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "bemmeillään",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "bemmeillänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "bemmiltään",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "bemmiltänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "bemmeiltään",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "bemmeiltänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "bemmilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "bemmillensä",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "bemmeilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "bemmeillensä",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "bemminään",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "bemminänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "bemmeinään",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "bemmeinänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "bemmikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "bemmiksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "bemmeikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "bemmeiksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "bemmittään",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "bemmittänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "bemmeittään",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "bemmeittänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "bemmeineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "bemmeinensä",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "bemmi",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "bemmi",
"name": "fi-noun"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "colloquial"
},
"expansion": "(colloquial)",
"name": "tlb"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "bemm",
"2": "",
"3": "",
"4": "ä"
},
"name": "fi-decl-risti"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish risti-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 2 entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"Beamer, BMW"
],
"id": "en-bemmi-fi-noun-1JiYOWfo",
"links": [
[
"Beamer",
"Beamer"
],
[
"BMW",
"BMW"
]
],
"raw_glosses": [
"(possibly humorous) Beamer, BMW"
],
"synonyms": [
{
"word": "BMW"
},
{
"tags": [
"colloquial"
],
"word": "bemari"
}
],
"tags": [
"colloquial",
"humorous",
"possibly"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈbemːi/"
},
{
"ipa": "[ˈbe̞mːi]"
},
{
"rhymes": "-emːi"
}
],
"word": "bemmi"
}
{
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "mutation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "sga-mutation",
"source": "mutation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "bemmi",
"source": "mutation",
"tags": [
"error-unrecognized-form"
]
},
{
"form": "mbemmi",
"source": "mutation",
"tags": [
"error-unrecognized-form"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "sga",
"2": "verb form"
},
"expansion": "bemmi",
"name": "head"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {},
"name": "sga-mutation"
}
],
"lang": "Old Irish",
"lang_code": "sga",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Old Irish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 2 entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"examples": [
{
"bold_text_offsets": [
[
16,
21
]
],
"english": "if this is how we will be [lit. ‘if it is (in) this way that we will be’], i.e. that we may fulfill what we preach and may be an example to everyone",
"text": "mad in chrud so bemmi .i. co comalnammar a pridchimme et comman dessimrecht do chách",
"translation": "if this is how we will be [lit. ‘if it is (in) this way that we will be’], i.e. that we may fulfill what we preach and may be an example to everyone",
"type": "example"
}
],
"form_of": [
{
"word": "is"
}
],
"glosses": [
"first-person plural future of is"
],
"id": "en-bemmi-sga-verb-JIf9fQ5l",
"links": [
[
"is",
"is#Old_Irish"
]
],
"tags": [
"first-person",
"form-of",
"future",
"plural"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈbʲe.mʲi/"
}
],
"word": "bemmi"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "et",
"2": "bemm"
},
"expansion": "Estonian bemm",
"name": "cog"
}
],
"etymology_text": "From the brand name BMW by clipping. Compare synonymous Estonian bemm.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "bemmi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "bemmit",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "bemmi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "bemmit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "bemmin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "bemmit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "bemmin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "bemmien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "bemmiä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "bemmejä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "bemmissä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "bemmeissä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "bemmistä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "bemmeistä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "bemmiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "bemmeihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "bemmillä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "bemmeillä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "bemmiltä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "bemmeiltä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "bemmille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "bemmeille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "bemminä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "bemmeinä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "bemmiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "bemmeiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "bemmittä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "bemmeittä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "bemmein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "bemmini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "bemmini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "bemmini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "bemmini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "bemmini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "bemmini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "bemmini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "bemmieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "bemmiäni",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "bemmejäni",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "bemmissäni",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "bemmeissäni",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "bemmistäni",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "bemmeistäni",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "bemmiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "bemmeihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "bemmilläni",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "bemmeilläni",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "bemmiltäni",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "bemmeiltäni",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "bemmilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "bemmeilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "bemminäni",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "bemmeinäni",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "bemmikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "bemmeikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "bemmittäni",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "bemmeittäni",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "bemmeineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "bemmisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "bemmisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "bemmisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "bemmisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "bemmisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "bemmisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "bemmisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "bemmiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "bemmiäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "bemmejäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "bemmissäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "bemmeissäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "bemmistäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "bemmeistäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "bemmiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "bemmeihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "bemmilläsi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "bemmeilläsi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "bemmiltäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "bemmeiltäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "bemmillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "bemmeillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "bemminäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "bemmeinäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "bemmiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "bemmeiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "bemmittäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "bemmeittäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "bemmeinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "bemmimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "bemmimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "bemmimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "bemmimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "bemmimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "bemmimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "bemmimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "bemmiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "bemmiämme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "bemmejämme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "bemmissämme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "bemmeissämme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "bemmistämme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "bemmeistämme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "bemmiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "bemmeihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "bemmillämme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "bemmeillämme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "bemmiltämme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "bemmeiltämme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "bemmillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "bemmeillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "bemminämme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "bemmeinämme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "bemmiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "bemmeiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "bemmittämme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "bemmeittämme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "bemmeinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "bemminne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "bemminne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "bemminne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "bemminne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "bemminne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "bemminne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "bemminne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "bemmienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "bemmiänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "bemmejänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "bemmissänne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "bemmeissänne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "bemmistänne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "bemmeistänne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "bemmiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "bemmeihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "bemmillänne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "bemmeillänne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "bemmiltänne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "bemmeiltänne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "bemmillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "bemmeillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "bemminänne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "bemmeinänne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "bemmiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "bemmeiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "bemmittänne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "bemmeittänne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "bemmeinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "bemminsä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "bemminsä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "bemminsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "bemminsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "bemminsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "bemminsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "bemminsä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "bemmiensä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "bemmiään",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "bemmiänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "bemmejään",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "bemmejänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "bemmissään",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "bemmissänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "bemmeissään",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "bemmeissänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "bemmistään",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "bemmistänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "bemmeistään",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "bemmeistänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "bemmiinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "bemmeihinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "bemmillään",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "bemmillänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "bemmeillään",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "bemmeillänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "bemmiltään",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "bemmiltänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "bemmeiltään",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "bemmeiltänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "bemmilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "bemmillensä",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "bemmeilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "bemmeillensä",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "bemminään",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "bemminänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "bemmeinään",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "bemmeinänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "bemmikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "bemmiksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "bemmeikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "bemmeiksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "bemmittään",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "bemmittänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "bemmeittään",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "bemmeittänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "bemmeineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "bemmeinensä",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "bemmi",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "bemmi",
"name": "fi-noun"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "colloquial"
},
"expansion": "(colloquial)",
"name": "tlb"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "bemm",
"2": "",
"3": "",
"4": "ä"
},
"name": "fi-decl-risti"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 2-syllable words",
"Finnish colloquialisms",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish humorous terms",
"Finnish lemmas",
"Finnish nouns",
"Finnish risti-type nominals",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 2 entries",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/emːi",
"Rhymes:Finnish/emːi/2 syllables"
],
"glosses": [
"Beamer, BMW"
],
"links": [
[
"Beamer",
"Beamer"
],
[
"BMW",
"BMW"
]
],
"raw_glosses": [
"(possibly humorous) Beamer, BMW"
],
"synonyms": [
{
"word": "BMW"
},
{
"tags": [
"colloquial"
],
"word": "bemari"
}
],
"tags": [
"colloquial",
"humorous",
"possibly"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈbemːi/"
},
{
"ipa": "[ˈbe̞mːi]"
},
{
"rhymes": "-emːi"
}
],
"word": "bemmi"
}
{
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "mutation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "sga-mutation",
"source": "mutation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "bemmi",
"source": "mutation",
"tags": [
"error-unrecognized-form"
]
},
{
"form": "mbemmi",
"source": "mutation",
"tags": [
"error-unrecognized-form"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "sga",
"2": "verb form"
},
"expansion": "bemmi",
"name": "head"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {},
"name": "sga-mutation"
}
],
"lang": "Old Irish",
"lang_code": "sga",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"categories": [
"Old Irish entries with incorrect language header",
"Old Irish non-lemma forms",
"Old Irish terms with IPA pronunciation",
"Old Irish terms with quotations",
"Old Irish verb forms",
"Pages with 2 entries",
"Pages with entries"
],
"examples": [
{
"bold_text_offsets": [
[
16,
21
]
],
"english": "if this is how we will be [lit. ‘if it is (in) this way that we will be’], i.e. that we may fulfill what we preach and may be an example to everyone",
"text": "mad in chrud so bemmi .i. co comalnammar a pridchimme et comman dessimrecht do chách",
"translation": "if this is how we will be [lit. ‘if it is (in) this way that we will be’], i.e. that we may fulfill what we preach and may be an example to everyone",
"type": "example"
}
],
"form_of": [
{
"word": "is"
}
],
"glosses": [
"first-person plural future of is"
],
"links": [
[
"is",
"is#Old_Irish"
]
],
"tags": [
"first-person",
"form-of",
"future",
"plural"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈbʲe.mʲi/"
}
],
"word": "bemmi"
}
Download raw JSONL data for bemmi meaning in All languages combined (21.2kB)
{
"called_from": "inflection/865",
"msg": "inflection table: IF WITHOUT ELSE EVALS False: bemmi/Old Irish 'radical' base_tags=set()",
"path": [
"bemmi"
],
"section": "Old Irish",
"subsection": "verb",
"title": "bemmi",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'lenition'",
"path": [
"bemmi"
],
"section": "Old Irish",
"subsection": "verb",
"title": "bemmi",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'nasalization'",
"path": [
"bemmi"
],
"section": "Old Irish",
"subsection": "verb",
"title": "bemmi",
"trace": ""
}
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-19 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (d1270d2 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.